A honlap elköltözöttt új cím: www.ragcsalotenyeszet.ewk.hu

Figyelem !!!Elöször rosszat írtam ki :S

Mérgező hámló festék

A mókusok sokat szaladgálnak a rácsokon és sokszor rágják is azt. Lehetőleg festék nélküli ketreceket használjunk.

Nyitott ajtó, ablak

Nálam alapszabály, hogy ketrecet nem  nyitok ki addig, amíg az összes nyílászáró nincs becsukva. Ha kiengedjük a szobába, előtte mindig gondosan ellenőrizzünk minden rést és figyelmeztessünk minden otthon tartózkodót, hogy a mókus szabadon van. Több helyről hallottam, hogy megfelelően szelíd mókust ki lehet engedni a szabadba, de én azért nem próbáltam ki.

Forrás: http://invitel.hu/ventana/csikos_mokus/veszelyek.htm

A csíkosmókus etetése és itatása

Az állatka táplálására különböző magvak szolgálnak: napraforgó, kukorica, árpa, búza, de ha valahol szedni tudunk, szívesen elfogyasztja a tölgymakkot, diót, mogyorót is. Szüksége van ezek mellett zöldeleségekre is, jó döntés a sárgarépa, alma, karalábé, salátalevél, a lósóska félérett bugája stb. A zöldeleségek etetésénél különösen ügyeljünk arra, hogy ne legyen permetezett, mert egy csíkosmókus pusztulása érzékeny veszteséget jelent. Ha módunkban áll, adhatunk neki élő eleséget is: lisztkukacot, szöcskét, sáskát, amelyet különös élvezettel ropogtat.

Ha folyamatosan adunk zöldeleséget, nem biztos, hogy vizet is fog fogyasztani, hiszen vízszükségletét a zöldeleségekből is képes fedezni. A biztonság kedvéért azért töltsük fel az itatót is.

A csíkosmókus gondozása

Annak ellenére, hogy a háznál született és egészen fiatalon kézhez szokott példányok nagyon megszelídülnek, ez az állatka soha nem lesz olyan jámbor, mint például az aranyhörcsög, amelyet akár a kertben is lehet futtatni.

A csíkosmókus megfelelő tisztántartás mellett szinte teljesen szagtalan. Ennek érdekében már a ketrecének megépítésekor gondolni kell a takarítási lehetőségre: célszerű a ketrec alját fémlemezből, kihúzhatóra készíteni. Az ilyen módon kialakított tálca aljára javaslok zeolitréteget teríteni, majd ezt vékony avarréteggel borítani. Ezt az almot egy állatka tartása esetében elegendő hetente egy-két alkalommal kicserélni. Az etető- és itatóedényeket nem feltétlenül kell a ketrec aljára helyezni, azt feljebb is megtalálja.

 A mókuslak kialakítása

Tekintettel arra, hogy a csíkosmókus nappali állat, nagyon kedvező számára, ha olyan módon helyezzük el a ketrecét, hogy legalább néhány órás napsütést kapjon. Természetesen ilyenkor arról is gondoskodni kell, hogy az állatka árnyékba is tudjon húzódni, különösen a meleg nyári hónapokban.

A csíkosmókus erdőlakó, nappal jár táplálék után, vackát földbe vájt lyukakban vagy fa odvában készíti el. Mozgásigényes állatka, a magyarországi mókusokhoz hasonlóan szaladgál fel-le a fatörzseken, ugrándozik az ágak között, noha eleségét szívesen keresgéli a fák alatti avarban is.

A hím és a nőstény külön odúban fészkel! Fogságban sem tanácsos őket együtt tartani, mert a nőstény csak a párzási időszakban fogadja el a hímet, egyébként üldözi, sőt esetleg meg is öli! Ez különösen a kis helyen való tartás esetén feltétlenül megszívlelendő tanács. Ennek megfelelően az elhelyezés tekintetében is eltér a csíkosmókus a közkedvelt többi kisemlőstől, mert legalább 50x100 cm alapterületű, 1-1,5 m magas ketrecet kell számára készítenünk, megfelelő faág és odú behelyezésével, ahol valamelyest kitornázhatja magát. Kiereszteni a szobában nem tanácsos, mert - mint minden rágcsáló esetében - a burunduknál is ki vagyunk téve néhány veszélynek. A kis "amatőr asztalos" a bútorokat is meg-megkóstolja, de kellő betanítás nélkül a ketrecébe sem biztos, hogy akkor megy vissza, amikor mi szeretnénk. A megfogásával járó hajtóvadászat pedig többet árt, mint használ! Mondanom sem kell, hogy a ketrec anyagát is úgy kell megválasztani, hogy rágásálló legyen.

Honnan szerezzünk be csíkosmókust?

A csíkosmókus nem tartozik a könnyen beszerezhető díszállatok közé, mert viszonylag magas ára miatt a kereskedők nem szívesen szerepeltetik kínálatukban. Ezenkívül viszonylag nagyobb helyigénye miatt sem tekinthető a mai lakótelepi kislakások ideális lakójának. Ezeket az apró állatkákat "illatcsapdával" fogják, amely főleg a hímeket csalogatja a csapda közelébe. Ilyenformán aki rászánja a hazai viszonylatban nem kis összeget egy-egy csíkosmókus megvásárlására, általában csak hím példányokhoz juthat hozzá. A sikeres hazai tenyésztésről alig van itthoni adatunk, habár az nem lehetetlen, mint ezt dr. Kovács Katalin is bizonyította.Info forrása:

http://www.haziallat.hu/kisemlos/kisemlos-fajok/csikosmokus-burunduk-251/1545 élettartalma kb:8-10év testsúlya:70g-140g

BETEGSÉGEK / VESZÉLYEK: A mókusok ritkán betegszenek meg. A leggyakrabb sérülések balesetektõl származnak:
Fürdőszoba (nyitva hagyott WC tetõ, mosógép (véletlenül bezárják), mérgezés samponoktól stb.),
Konyha (Sütőlap, mosogató, vödör...), váza (belefullad,eltőrik és megvágja), a szabadon engedett mókusra rálépnek/ráülnek, magasról leesik, mérgezõ anyagok (gyógyszerek, alkohol, tisztítószerek, stb....), mérgező növények (pl. Philodendron, Ficus...), ablak (sosem szabad nyitva hagyni).A tükör azt hiszi hogy egy másik mókus és megtámadja és megsebzi magát.

KETREC:
Alap berendezés: Egy állat/ketrec 1-2 alvóhely (odú), 2 ételtálka (kerámia,fém) egyik a magvaknak, másik a gyümölcs és zöldségeknek; 2 itató, egyik a vitaminkészítményeknek, másik a víznek (minden nap friss vizet öntsünk).Nem kötelezőek a vitaminkészítmények.
A ketrec aljára széna, forgács. Nyugodtan beszórhatjuk jó vastagon, hogy az állat tudjon kaparászni benne meg furni benne.
A könnyebb takarításhoz ajánlott újságpapírral kibélelni az alját.
További berendezések: Sok mászási lehetõség (faágak, fatörzs, kötelek). Földes láda a túráshoz. A csíkos mókusok földi mókusok, tehát járatokat ásnak a földben.
Ülődeszka sem hiányozhat a pihenéshez. A fatörzset vagy bambuszcsövet szívesen használják búvóhelynek vagy játéknak is.       Pl:Egyszerű játék WC papír guriga.


A természetben ezt eszi a mókus:
Rügyek fiatal hajtások
Magvak: juhar, fenyõtoboz, bükkmakk, mogyoró
Erdei gyümölcsök: szamóca, szeder, som, áfonya, kökény
Gombák
Rovarok, férgek, csigák, madártojás
Ivóvíz
 
A lakásban ezt adhatjuk neki:
Zöldborsó, csemegekukorica, sárgarépa
Napraforgó, kukorica, búza, zab, mogyoró, mandula, dió
Gyümölcsök: alma, körte, szilva, aszalt szilva, füge, mazsola, csipkebogyó
Ehetõ gombák frissen vagy szárítva
Rágcsáló rágókövek, beszáradt lekvár
Ivóvíz, gyümölcslevek

Huzatos hely
    Ha folyamatosan huzatban áll a ketrec, a mókusok nem érzik jól magukat, megfázhatnak. Persze egy rövid szellõztetés nem árt


Meleg (35 fok felett)
    Már 30 fok felett sem érzik igazán jól magukat. Mozgásuk lelassul, kevesebbet esznek. Melegben adjunk sok lédús gyümölcsöt, gyakran szellõztessünk. A ketrecre teríthetünk nedves ruhát, a párolgás hûti a ketrec levegõjét. Ha külön helyiségben tartjuk az állatokat, a padlót locsoljuk fel.
 
Mérgezõ növények
    Mérgezõ például a barackmag, nagy mennyiségben az almamag, és számos hazánkban is elõforduló növény: (tiszafa, aranyesõ, gyöngyvirág, mák, buxus...)

 
Macska
    Ha van macska a házban, ne próbáljuk meg összebarátkoztatni a mókussal. Egérre emlékezteti és vadászik rá. Ne hagyjuk egyedül abban a szobában, ahol a ketrec van, mert megijesztheti a mókust, ha ráugrik a ketrecre. Mindenképpen biztonságosan záródó ajtót kell a ketrecre szerelni, nehogy kipiszkálja a mancsával.
 
Televízió
    Ne helyezzük a ketrecet olyan helyre, ahonnan látszik a tévé, mert állítólag a tévé által sugárzott frekvencia nagyon zavarja a csíkos mókusokat. Stresszt okoz, akár el is pusztulhatnak.

 
Itató elromlik
    A veszélyek közül ez következhet be leggyakrabban. A csíkos mókusok gyakran és viszonylag sokat isznak. Folyamatosan biztosítani kell valamilyen folyadékot. Az itatót biztonságosan erõsítsük fel, gyakran ellenõrizzük a vízszintet. A golyós itatók néha gyártási hibásak, lassan kiengedhetik a vizet. Javítani nem lehet, vigyük vissza az üzletbe. Használat közben már nem romlanak el. Ha csõrös itatónk van (madáritató), sûrûn ellenõrizzük, hogy nem tömõdött-e el, mert folyton belekaparnak magot, héjat, almot. Kevesebbet tudnak beleszórni, ha magasabbra tesszük, hogy csak két lábra állva, vagy egy faágról érje el.
 
Romlott, penészes eleség
    Mindig friss, hibátlan gyümölcsöt, zöldséget adjunk, és minden romló maradékot másnap távolítsuk el. A magokat tartsuk szárazon. Nagytakarításkor ellenõrizzük, hogy az odúban felhalmozott magok nem nedvesek-e.

Információ forrása:

                              http://nikolic.byethost33.com/burunduk/tartasa.html
 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 2
Heti: 53
Havi: 39
Össz.: 65 527

Látogatottság növelés
Oldal: Tudnivalók
A honlap elköltözöttt új cím: www.ragcsalotenyeszet.ewk.hu - © 2008 - 2024 - ragcsalotenyeszet.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »